• baba parasiyla hava atmak

  1.
  hayatı boyunca gerçekten çalışmak ne demek bilmemiş. büyük ihtimalle amerika 'da eğitimini tamamladıktan sonra(!) babalarının holdinginde arada sırada görünmeyi iş sayan, aslında yaptığı hiçbir halt bulunmayan insan davranışı. birey olmanın, kendi olmanın ne demek olduğunu anlayamayarak, kendini parayla satın alabileceği ortamlarda tatmin eder bu tip insanlar. ukala olurlar, sırtlarını babalarına yaslayıp aldıkları bu destekle hadlerini bilmeyerek şuursuzlaşırlar.
  "babam bana ferrari aldı" derken bile utanmak akıllarından geçmez, bunu övünç kaynağı olarak görürler. parayla övünmenin * ne kadar görmemişlik olduğunu farkına varmazlar.
  7 -1 ... yasak merve
 • gözleri dolmak

  4.
  bir kördüğüm gelir, takılır kalır boğazınıza. içinizden bir şeyler akar, gider. söylenecek söz kalmaz ya da kelimeler boğazınızdaki yumrukta düğümlenmiştir. bütün bunlardan sonra gözünüzde bir damla parlayıverir. damlayamaz dışarı, anca içinize akar, içinize boşalır bir süre sonra...
  1 ... yasak merve
 • fransız manikürü

  4.
  tırnak uçlarına flor mar 'ın 300 numaralı ojesi sürüldükten sonra, tırnağın tamamına 319 sürülmesiyle tamamlanır.

  5 sene sonra* gelen edit:*

  kağıdı kalemi alın olay yolunu açıklıyorum: 300 numerolu ojemiz şerit şeklinde avuca sürülür. akabinde sürdüğümüz avuca değil de, diğer ele ait tırnaklarımızın uçları tek tek şeride batırılır. bu işlem taş çatlasa 2 dakika sürer. ardından da 319 ya da daha güzeli pastel rakı beyazı tırnaklara sürülür. misler gibi french yapılmış olur.
  6 ... yasak merve
 • her hafta reina ya gitmekten sikildim askim

  3.
  (bkz: sevgili sözlük)
  1 -1 ... yasak merve
 • konsonant

  1.
  (bkz: sessiz harf)
  (bkz: ünsüz harf)
  ... yasak merve
 • vokal

  1.
  (bkz: sesli harf)
  (bkz: ünlü harf)
  1 ... yasak merve
 • sessiz harf yoktur ünsüz harf vardır

  2.
  (bkz: vokal)
  (bkz: konsonant)
  ... yasak merve
 • kibris i verelim gitsin

  3.
  bir karışı uğruna bile binlerce gencecik askerin gözlerini bile kırpmadan canlarını feda ettiği ve edebileceği vatan toprağını yalakalık uğruna peşkeş çekmeyi öngören bozuk ve hastalıklı zihniyetin ürünü olan cümle.

  "kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
  süheda fışkıracak toprağı sıksan süheda
  canı, cananı tüm varımı alsın da hüdâ
  etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ" dörtlüğünü boşa çıkarmaya çalışan vatan hainlerinin vatana hıyanetlerinden başka bir şey değildir bu düşünce. avrupa 'nın köpeği olmuş, ülkesinin çıkarlarını kendi çıkarlarına satmış kaypak düşünceye karşı direnmeliyiz. kıbrıs bizimdir, bunu unutanlara hatırlatmalıyız. bugün kıbrısı isteyenin yarın istanbul 'u istemeyeceğinin garantisi yoktur. taviz bir defa verildi mi arkası çorap söküğü gibi gelir.
  19 -2 ... yasak merve
 • dinamizm

  1.
  ilkel kabileler doğada olağanüstü bir gücün varlığına inanmışlar, bu güce de dinamizm demişlerdir.
  1 ... yasak merve
 • tahtaya vurmak

  3.
  ilkel kabileler doğadaki canlı, cansız her varlığın bir ruhu olduğuna inanırlardı. ağaçtan, suya; sudan, toprağa her şeyin içinde bir ruh vardı onlara göre. bu bağlamda bakıldığında, 'tahtaya vurmak inancı'nı anlamlandırmak kolaylaşır, zira bu inanışa göre tahtanın içinde de bir ruh vardır ve dış dünyanın şerrine karşı bu ruhtan tahtaya vurarak yardım istenir. bu inanç animizm ve dinamizmle temellendirilebilir.
  2 ... yasak merve
 • tercüman ı ahval

  1.
  1860 yılında şinasi ve agah efendi 'nin çıkarmaya başladığı ilk özel türkçe gazetedir. ilk zamanlar sadece pazar günleri çıkarılan gazete, ceride-i havadis gazetesi ile rekabetleri kızışınca haftanın beş günü çıkmaya başlamıştır.
  3 ... yasak merve
 • tasvir i efkar

  1.
  şinasi 'nin 1862 'de çıkarmaya başladığı gazetedir. şinasi padişaha ve onun yönetimine yaptığı eleştirilerden dolayı 1865 'te ülkeyi terk etmek zorunda kalınca gazeteyi namık kemal 'e bırakmıştır.
  1 ... yasak merve
 • tasvir

  3.
  (bkz: tasvir-i efkâr)
  ... yasak merve
 • eski kitap kokusu

  1.
  bir pasajın en ücra, en unutulmuş köşesindeki bir sahafa girersiniz. daha girer girmez sizi o koku karşılar: eski kitap kokusu. bu kokuyla sanki geçmişi, o eski kitaplarda anlatılmış olan yıllanmış hatıraları çekersiniz ta ciğerlerinize. içinize o an dolan şey huzurdur. o koku sizin hayatınızın kokusuna o kadar uzaktır ki, birden başka bir hayatta, hatta başka bir dünyada buluverirsiniz kendinizi: eski kitaplar imparatorluğu 'dur burası.
  raftan kim bilir kaç aydır dokunulmamış olan kitabı elinize alır, önce onun tozunu üflersiniz. ondan sonra kitabın sararmış sayfalarını hızla çevirip burnunuza gelen mürekkeple karışık toz kokusunu keyifle içinize çekersiniz.
  13 -2 ... yasak merve
 • son ütücü

  4.
  armağan çağlayan 'ın şaklabanlık çabalarıyla yerlerde mekik ve şınav dahi çektiği programıdır. kimseyi beğenmeyen, herkese en ağır eleştiri oklarını yönelten çağlayan kendi programını nasıl değerlendirir bilinmez, ama izleyici gözüyle * berbattır.
  1 ... yasak merve
 • en yakisikli yazar

  16.
  ehven i şer * *
  ... yasak merve
 • sevgili sözlük

  3.
  özel hayatından kesitlerle entrylerini süsleyen yazarın sözlüğe yüklediği günlüksel anlamı perçinlemek için, yazılarının girişinde kullanması gereken hitap şekli.
  1 ... yasak merve
 • makarnayı ekmekle yemek

  3.
  aynı öğünde iki karbonhidratın beraber tüketilirse kilo aldıracağını bilmeyen insan davranışı. * * *
  2 -2 ... yasak merve
 • bir yaşıma daha girdim

  1.
  (bkz: iyi ki doğdun)
  ... yasak merve
 • akbil

  16.
  doluyken çıkardığı sesle boşken çıkardığı acı çığlık çok farklı olan, içine önceden yüklenen para ile bilet işlevini üslenen yuvarlak nesne.
  1 ... yasak merve
 • yeni şeyler getiriyorum